Butelki po piwie jako cegły - niespełnione marzenie Alfreda Heinekena

 

domy z butelek
fot. via smithsonianmag.com 

W 1960 r. Alfred „Freddy” Heineken - wnuk założyciela koncernu Heineken i ówczesny szef tej firmy - udał się z wizytą służbową na karaibską wyspę Curaçao. Kiedy przechadzał się tam po plaży, uderzył go fakt, że dookoła wala się strasznie dużo śmieci, a co gorsza - wiele z nich to butelki po piwie Heineken. Tym, co również zwróciło jego uwagę na wyspie, był niedostatek solidnie zbudowanych domów. Oba te spostrzeżenia połączyły się Freddiemu w nagłym błysku olśnienia - Heineken wpadł bowiem na pomysł, żeby produkować takie butelki, które po wypiciu piwa mogłyby służyć jako ekologiczny i ekonomiczny substytut cegieł przeznaczony specjalnie do budowy domów w krajach rozwijających się.

Po powrocie do Holandii Heineken zaangażował do swojego nowatorskiego pomysłu designera Johna Habrakena, który zaczął opracowywać projekty nowych butelek. W trwającym prawie 3 lata procesie projektowym powstawały różne warianty, które były jednak odrzucane bądź to ze względów ekonomicznych, bądź estetycznych. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromis i w 1963 r. wyprodukowano próbną partię 100 000 prostokątnych butelek o pojemności 350 i 500 ml, którym nadano nazwę WOBO (od World Bottle).


fot. via cabinetmagazine.org

Niestety, domy z butelek pozostały wyjątkową, ale jednak niezrealizowaną wizją. Do głosu doszedł dział marketingu Heinekena, któremu cała ta koncepcja kłóciła się z globalną strategią marki. Heineken to bowiem piwo premium, dlatego używanie butelek jako taniego materiału budowlanego było trudne do pogodzenia z wypracowanym wizerunkiem produktu. Ostatecznie pomysł więc zarzucono, a Freddiemu Heinekenowi pozostaje na pocieszenie miano jednego z prekursorów ekologicznego designu.

Większość butelek WOBO została zniszczona, a ze skonstruowanych przy ich użyciu obiektów zachował się jedynie fragment ściany oraz prototypowa szopa, którą wybudowano w 1965 r. obok domu Freddiego Heinekena w holenderskim miasteczku Noordwijk. Zarówno ścianę, jak i szopę, można dziś oglądać w muzeum Heinekena w Amsterdamie.


fot. via inhabitat.com

domy z butelek
fot. via inhabitat.com