8 dziwacznych muzeów

 

Muzeum dusz czyśćcowych, Włochy


fot. via catfoundations.com

W jednym z kościołów w Rzymie mieści się niezwykła kolekcja różnych przedmiotów, które w tajemniczy sposób zostały naznaczone przez dusze z czyśćca.  Można tu znaleźć na przykład modlitewniki i ubrania noszące wypalone odciski palców lub dłoni pozostawione przez błąkające się w czyśćcu dusze.

 

Muzeum nieudanych związków, Chorwacja


fot. via brokenships.com

W Zagrzebiu działa muzeum poświęcone związkom miłosnym, które zakończyły się rozstaniem. W kolekcji znaleźć można m.in. autentyczne listy, zdjęcia czy elementy garderoby przypominające o byłym partnerze. Na pomysł tego przedsięwzięcia wpadła para chorwackich artystów, którzy po zerwaniu postanowili urządzić wystawę poświęconą swojemu związkowi. Projekt spotkał się z tak dużym odzewem, że wkrótce przerodził się w muzeum, do którego eksponaty dostarczają ludzie z całego świata.

 

Muzeum drutu kolczastego, USA


fot. Waugsberg/Wiki

W niewielkim miasteczku La Crosse w USA mieści się muzeum, w którym można zapoznać się z historią drutu kolczastego oraz zobaczyć ponad 2000 różnych  form tego wynalazku. Jak twierdzą założyciele tego nietypowego muzeum, drut kolczasty odgrywa fundamentalną rolę w historii Stanów Zjednoczonych, ponieważ dzięki jego zastosowaniu XIX-wieczni osadnicy mogli wyznaczać swoje nowo pozyskane terytoria, wpływając tym samym na rozwój prawa dotyczącego użytkowania gruntów.

 

Muzeum gier komputerowych, Niemcy


fot. via designyoutrust.com

Berlińskie muzeum gier komputerowych oferuje zwiedzającym sentymentalną podróż przez 60 lat historii ukazujących rozwój tej dziedziny rozrywki. Rozpoczęła się ona w 1951 r., kiedy to wyprodukowano komputer Nimrod, który był pierwszą na świecie maszyną przeznaczoną tylko i wyłącznie do gry, i który jest dziś jedną z głównych atrakcji muzeum.

 

Muzeum pudełek śniadaniowych, USA


fot. lunchboxmuseum.com

W miejscowości Columbus w USA działa muzeum, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja metalowych pudełek śniadaniowych. Najstarsze eksponaty pochodzą z lat 50-tych XX wieku, zaś najmłodsze z 1986 r., ponieważ właśnie wtedy weszły w życie przepisy zabraniające produkcji pojemników metalowych jako niebezpiecznych dla zdrowia i w konsekwencji zostały one wyparte przez pudełka z plastiku.

 

Muzeum ścieków, Francja


fot. Vincent de Groot/Wikipedia

W podziemiach stolicy Francji znajduje się muzeum, w którym można zapoznać się z historią paryskiej kanalizacji oraz oczyszczania ścieków. Miejsce to przyciąga turystów już od wielu lata, ponieważ pierwsi zwiedzający pojawili się w kanałach pod koniec XIX w.

 

Muzeum kiełbaski, Niemcy


fot. Rainer Z/Wikipedia

W Berlinie zwiedzić można muzeum poświęcone jednemu z tradycyjnych niemieckich dań fastfoodowych, czyli kiełbasce currywurst. Zwiedzający mogą m.in. poznać historię tego przysmaku, a także obejrzeć kolekcję budek handlowych, w których jest on serwowany.

 

Muzeum pasożytów, Japonia

W Tokio działa jedyne na świecie muzeum poświęcone pasożytom. W jego kolekcji znajduje się ponad 300 zanurzonych w formalinie stworzeń, wśród których największą atrakcję stanowi prawie 9-metrowy tasiemiec. Przy muzeum działa też sklepik oferujący różnego rodzaju upominki związane z pasożytami: t-shirty, kubki, wisiorki itp.