90-letnia etiopska zakonnica okrzyknięta muzycznym geniuszem

 


fot. via theguardian.com 

Urodziła się w 1923 roku w Etiopii i od 70 lat jest zakonnicą, z czego ostatnie 30 lat spędziła w spartańskiej celi znajdującego się w Jerozolimie klasztoru Etiopskiego Kościoła Prawosławnego. Emahoy Tsegué-Mariam Guebrù, bo tak się owa siostra zakonna nazywa, jest również krewną słynnego cesarza Etiopii Hajle Selassjego, a przy okazji - niezwykle utalentowaną pianistką i kompozytorką. O tym ostatnim fakcie do niedawna mało kto jednak wiedział.

Wykształcenie muzyczne zdobyła we wczesnej młodości, kiedy to jako kilkuletnia dziewczyna została wysłana przez swoją arystokratyczną rodzinę na naukę do Szwajcarii. Po powrocie do kraju, będąc już nastolatką, otrzymała zaproszenie na stypendium do prestiżowej szkoły muzycznej w Londynie, ale władze ogarniętej wówczas polityczną zawieruchą Etiopii zakazały jej wyjazdu. Młoda dziewczyna tak się wtedy załamała, że rozpoczęła protest głodowy, który niemal doprowadził do jej zgonu. Czując zbliżającą się śmierć, poprosiła o komunią świętą, co okazało się dla niej przełomowym momentem. Guebrù postanowiła bowiem poświęcić się Bogu i wstąpiła do klasztoru.

Jako zakonnica nie przestawała komponować i wydała nawet kilka płyt. Przeszły one jednak bez większego echa i pozostawały znane tylko garstce wiernych fanów. Wszystko zmieniło się parę tygodni temu, kiedy to w Jerozolimie najpierw ukazała się książka z zapisem nutowym jej większości kompozycji, a następnie odbyła się seria koncertów poświęconych jej muzyce. Książkę wydała i koncerty zagrała izraelska pianistka Maya Dunietz, która kilka lat temu natknęła się przypadkiem na twórczość etiopskiej zakonnicy, zachwyciła się nią i postanowiła ją spopularyzować. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Łącząca w sobie elementy klasyki, bluesa oraz etiopskiego jazzu muzyka Guebrù została przez krytyków i słuchaczy przyjęta entuzjastycznie, zaś ją samą okrzyknięto pianistycznym i kompozytorskim geniuszem.

Brzmi to natomiast tak:

A tutaj można zobaczyć siostrę Guebrù grającą na pianinie w jej klasztornej celi.